Máte kliešťa?
Ako správne vybrať kliešťa
Pinzetou. V lekárňach, drogériách alebo veterinárnych ambulanciách predávajú špeciálne pinzety na kliešte, karty so zárezom, háčiky alebo prípravky, ktoré zmrazia kliešťa a následne sa jednoducho vyberie. Po vybratí kliešťa treba miesto vydezinfikovať. Nič tragické sa nedeje aj keď nám ostane v koži hlavička, aj tá sa dá vybrať, prípadne sa jej telo zbaví samo postupom času. Žiadny výskum nepotvrdil, že keď hlavička ostane v koži, zvyšuje sa riziko prenosu patogénov.
Nižšie vývojové štádiá kliešťov – nymfy sa dajú jednoducho vytiahnuť z kože aj pomocou navlhčeného vatového tampónu, ktorým jemne krúžime v mieste, kde je kliešť prichytený. Kliešť sa po chvíľke z kože uvoľní.
Príznaky ochorenia kliešťami prenášanými patogénmi
Najčastejším ochorením, ktorého pôvodcu kliešte u nás prenášajú, je lymská borelióza. Toto ochorenie sa u väčšiny ľudí na začiatku prejavuje typickým začervenaním v mieste pricicania kliešťa (erytém) a keď sa nelieči, môže neskôr postihnúť nervy a kĺby, prípadne vyvolať chronické zmeny na koži. POZOR, erytém sa nemusí objaviť! Inými príznakmi môže byť zvýšená teplota, bolesť hlavy, únava, nadmerné potenie a i. Borelióza sa však lieči veľmi účinne antibiotikami. Keď sa skoro zachytí, človek je zvyčajne v poriadku do dvoch týždňov.
Vírus kliešťovej encefalitídy vyvoláva vírusový zápal mozgu a mozgových blán. Liečba je podporná, ale existuje účinná ochrana vo forme vakcíny.
Veterinárny význam z hľadiska prenosu nebezpečného parazita – babézie má kliešť pijak lužný alebo pijak stepný. Sú to väčšie kliešte, ktoré budú poznať najmä psíčkari. Babézie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich rozpad. Ak nie je ochorenie liečené, pes môže aj uhynúť. Toto ochorenie sa u ľudí vyskytuje tiež, ale je veľmi ojedinelé, najmä u ľudí s oslabenou imunitou a prenáša ho kliešť obyčajný, nie pijak.
Naše kliešte prenášajú aj ďalšie bakteriálne a parazitárne ochorenia ľudí, ale aj zvierat, ktoré v porovnaní s lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou sú však menej časté.
Ak chcete vedieť, či na Vás alebo Vašom domácom miláčikovi cical infikovaný kliešť,
využite našu službu VYŠETRENIE KLIEŠŤA.
Schránka pri vstupe do Ústavu zoológie SAV, v. v. i.
Postup je jednoduchý:
(Pre väčší obrázok kliknite sem.)
Kedy navštíviť lekára?
V prípade, že ste mali pricicaného kliešťa a objavia sa Vám po 3-4 týždňoch nejaké príznaky (erytém, zvýšená teplota, bolesť hlavy, únava, nadmerné potenie a i.), navštívte všeobecného lekára a informujte ho, že ste mali kliešťa.