Medicínska zoológia

Činnosť Sekcie medicínskej zoológie je orientovaná do niekoľkých oblastí, pričom sa zameriava najmä na výskum vzťahov hostiteľ – parazit – patogén. Významným okruhom je štúdium ekológie kliešťov a kliešťami prenášaných patogénov. Analyzovaná a hodnotená je genetická variabilita patogénov (najmä rodov Borrelia, Anaplasma, Babesia, Francisella a Neoehrlichia) z rôznych biologických zdrojov a geografických oblastí. Časť výskumov je zameraná na štúdium stavovcov ako rezervoárových hostiteľov vektormi prenášaných zoonóz. Jedným z cieľov výskumu členov sekcie je aj pochopenie ekologických a evolučných príčin vnútro- a medzi-druhovej variability vo vzťahoch medzi hostiteľmi a parazitmi. Pracovníci sekcie v minulosti úspešne riešili a riešia viaceré domáce a medzinárodne projekty (Vega, APVV, štrukturálne fondy), bilaterálnu spoluprácu (hlavne s Českou republikou a Španielskom) ako aj medzinárodný 6. a 7. rámcový projekt Európskej únie (Eden, Edennext).

Meno / Pozícia E-mail Telefón
Derdáková, Markéta MVDr., PhD.
vedúca sekcie, samostatný vedecký pracovník
Marketa.Derdakova@savba.sk 02/5930 2607
Didyk, Yuliya MVDr., PhD.
vedecký pracovník
yuliya.didyk@savba.sk
Chvostáč, Michal Mgr.
interný doktorand
michal.chvostac@savba.sk 02/59302635
Rusňáková Tarageľová, Veronika Mgr., PhD.
samostatný vedecký pracovník
Veronika.Taragelova@savba.sk 02/5930 2649
Selyemová, Diana Mgr., PhD.
vedecký pracovník
Diana.Zelinkova@savba.sk 02/5930 2648
Stanko, Michal doc. RNDr., DrSc.
samostatný vedecký pracovník
stankom@saske.sk 055/6325 326
Václav, Radovan Mgr., PhD.
samostatný vedecký pracovník
Radovan.Vaclav@savba.sk 02/5930 2625
Vaculová, Tatiana Mgr.
interný doktorand
tatiana.vaculova@savba.sk